Pomen in vrednost prostovoljnega dela v zavodih za prestajanje kazni zapora

Prostovoljno delo v društvu Prestop zainteresiranim posameznikom predstavlja delovno-učno bazo, v okviru katere dobijo priložnost, da se spoznajo z uporabniki, ki so storilci kaznivih dejanj. Pri delu z njimi se lahko preizkusijo v vodenju vzgojno-izobraževalnih delavnic in obvladovanju skupinske dinamike. Učijo se postavljati meje osebnega prostora, razvijati občutljivost za potrebe uporabnikov in jih hkrati usklajevati s svojimi. Prostovoljci dobijo priložnost, da spoznajo značilnosti psihosocialnega dela s tovrstno skupino uporabnikov, se seznanjajo z njihovimi življenjskimi situacijami in problemskimi področji ter se učijo iskati načine, kako jim lahko pomagajo pri razreševanju le-teh. Prostovoljci pridobijo tudi izkušnje s timskim in organizacijskim delom v Društvu, kar jim omogoča, da svoje izkušnje primerno predelajo ter pridobljeno znanje strukturirajo na način, ki povečuje njihove psihosocialne kompetence pri delu z uporabniki. Prav tako se spoznajo s strokovnim kadrom v ZPKZ in njihovim načinom dela ter s strukturo in organizacijo zaporskega sistema v širšem smislu. Sodelovanje pri aktivnostih Društva prostovoljcem omogoča, da se soočijo s svojimi predsodki, stereotipi ter morebitnim strahom pred zaprtimi osebami ter jih preko izkušenj z njimi ustrezno predelajo. In nenazadnje imajo prostovoljci tudi možnost, da pri projektu sodelujejo s pisanjem prispevkov ter objav s področja kazensko-pravnega sistema, s čimer pripomorejo k spodbujanju sprememb v smeri destigmatizacije (nekdanjih) storilcev kaznivih dejanj.

prostovoljec

Prostovoljec v našem Društvu lahko postane vsak, ki ga tovrstno delo zanima in ki je pripravljen del svojega časa, znanja in izkušenj nameniti eni izmed najbolj plemenitih dejavnosti, ki jo človeštvo premore in hkrati krvavo potrebuje – pomoči in solidarnosti do soljudi, ki se soočajo s težkimi življenjskimi situacijami. Delo prostovoljca je neprecenljivo v dobesednem pomenu besede. Ni ga mogoče, niti dobro vrednotiti preko denarnih valut, saj bi na ta način izgubilo svoj prvovrsten namen obstoja in postalo zgolj še eden izmed kapitalistično obarvanih trendov naše družbe. Ustanoviteljice Društva se zavzemamo za to, da bi prostovoljno delo nemoteno in čimbolj učinkovito steklo, kar vključuje tudi potrebo po tem, da se krijejo osnovni, neizogibni stroški, ki pri našem delu nastanejo (stroški prevoza do zavodov in stroški materiala za izvedbo delavnic). Želimo si doseči, da bi bilo prostovoljno delo spoštovano in cenjeno, pri čemer moramo nujno opozoriti na dandanes vse prevečkrat zlorabljen in narobe interpretiran pomen prostovoljnega dela oziroma v tem kontekstu bolje rečeno novodobnega suženjstva. Ne bomo in ne smemo se podrediti logiki, ki degradira pomen prostovoljnega dela na nivo, kjer je prostovoljec tisti, ki je dolžan kriti tudi posredne stroške svojega dela. Na tem področju so potrebne sistemske in zakonske spremembe, ki bodo udejanjile lepo zveneče besede o neprecenljivosti našega dela in na ta način poskrbele, da ne izumre še poslednje upanje in vera v to, da lahko v Sloveniji kujemo spremembe na boljše in predvsem spremembe, ki bodo bolj pravične do vseh državljanov, ne zgolj do peščice izbrancev.

Sternad Maša, društvo Prestop

Oddajte komentar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

Komentirate prijavljeni s svojim WordPress.com računom. Odjava /  Spremeni )

Google photo

Komentirate prijavljeni s svojim Google računom. Odjava /  Spremeni )

Twitter picture

Komentirate prijavljeni s svojim Twitter računom. Odjava /  Spremeni )

Facebook photo

Komentirate prijavljeni s svojim Facebook računom. Odjava /  Spremeni )

Connecting to %s